knifes

Szatkowanie produktów spożywczych – czy trudne?

Wspaniałe szatkowanie produktów

Zapewne nie raz oglądaliście w telewizji, różnorakie programy kulinarne – występowali w nich mistrzowie kunsztu kulinarnego. Ich sposób szatkowania produktów spożywczych zapierał dech w piersiach a równe kształty, powstałe po wycięciu owocu zapierają dech w piersiach i dają do przemyślenia czy to co widzimy dzieje się na prawdę. Niestety ale ich umiejętności nie są koloryzowane a to co widzimy na ekranach lub na własne oczy jest faktem.

Jak to robią specjaliści

Specjaliści stosują różnorodne techniki szatkowania. Różnią się one tylko i wyłącznie sposobem chwytu noża i warzywa lub owocu ( w niektórych przypadkach nawet mięsa!). Najbardziej znanym i powszechnie stosowanym sposobem jest uchwyt ręką wolną przedmiotu który chcemy pociąć oraz coraz mocniejsze, rytmiczne wysuwanie go w kierunku pracującego ostrza. Aby poprawnie wykonać ten typ cięcia na plasterki, należy mieć zwinne palce (jak w przypadku wszystkich typów) oraz dobrą koordynacje ruchową – gdy cięcie dobiegnie końca, musimy lekko ścisnąć produkt – on pod wpływem nacisku przesunie się w kierunku noża – należy uważać aby nie przesunąć produktu za bardzo! Zaletą tej metody jest bezpieczeństwo – palce muszą być wystarczająco oddalone od ostrza tak aby w przypadku zbyt gwałtownego wysunięcia noża, nie zranić sobie palców. Drugą w kolejności znaną metodą jest szatkowanie, trzymając tym samym palec przy nożu.  Różni się ona od poprzedniej tylko i wyłącznie umiejscowieniem palców – palec wskazujący na samej górze produktu, dotyka noża i służy za wyznacznik odległości – to właśnie nim powinniśmy się sugerować przy przesuwaniu produktu resztą palców, które są po bokach, tuz przy desce.

Czy można się tego nauczyć w domu?

Tak. Można się nauczyć tych technik w domu lecz zaleca się naukę pod okiem specjalisty. Operowanie nożem jest bardzo trudną sztuką która nie zawsze może się udać a skutkować to może  niebezpiecznymi ranami na palcach a w przyszłości, brzydkimi bliznami.

Także czytelnicy ! Noże w dłoń i sprawdźcie swoje umiejętności!

Published by

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *