pexels-photo-70497

Czy koszty posiłków są zbyt wysokie?

Jedzenie w restauracjach, a nawet zwykłych fast foodach często jest bardzo drogie. Dużo taniej wychodzi kupienie składników oraz przyrządzenie posiłku samemu, niż zakup podobnego w restauracji czy też zwykłym barze. Czy koszty posiłków mają jakieś przełożenie na koszty poniesione przez restaurację, czy o cenie decyduje głównie marża, która w wielu przypadkach potrafi być naprawdę wysoka. Jak jest naprawdę? Przekonacie się w tym wpisie.

Dania w restauracjach – zwróćmy uwagę na inne koszta

Pomińmy sam koszt posiłku – do ceny dania trzeba także też doliczyć inne koszty poniesione przez restaurację. Najbardziej oczywistymi z nich są:

 • Pensja dla pracowników
 • Kelnerzy i kucharze przecież za darmo nie pracują, prawda? Restauracja musi przynosić zyski, po to żeby mogła wypłacić między innymi pensję dla swoich pracowników. Do kosztów posiłku musimy więc wliczyć też koszty wynagrodzenia dla pracowników.

 • Wynajem lokalu/opłaty
 • Wynajem miejsca, bądź też kupno gotowego lokalu swoje kosztuje. Dlatego też w cenę posiłku restauracja wlicza też koszta, które musi ponieść żeby utrzymać lokal w dobrym stanie, koszty wynajmu, opłaty za prąd, wodę itp.

 • Wyposażenie
 • Jak łatwo można się już domyślić, w restauracji nie płacimy głownie za posiłek – ale za to, w jakim miejscu i w jakiej atmosferze mamy okazję ten posiłek zjeść. To właśnie powoduje, że obiady czy też kolacje w restauracji są świetnym pomysłem na przeróżne służbowe lub też rodzinne spotkania. Będąc w restauracji musimy tez wziąć pod uwagę to, że odpowiednie meble oraz inne wyposażenie swoje kosztują – dlatego też koszty za to wliczone są w cenę posiłku.

  Do tego doliczmy cenę produktów

  Większość dań wcale nie jest tak tania, jak może się to wydawać – w domu posiłki przygotowujemy z produktów zakupionych w różnych marketach, podczas gdy restauracje mają dostęp do produktów o dużo wyższej jakości, bezpośrednio od niektórych producentów. A jak wiadomo – z wysoką jakością w parzę idzie też wysoka cena. Więc jak już widzicie – posiłki w restauracjach wcale nie są aż tak drogie.

  Published by

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *