Dlaczego fast food jest fast?

pexels-photo-139681
Fast food przynajmniej raz w życiu każdy jadł. Myślę, że nawet nie tylko raz – zapewne większość osób z Was, drodzy czytelnicy je posiłki w KFC, McDonaldzie, Burger Kingu lub innym fast foodzie częściej niż raz w miesiącu. Muszę przyznać – ciężko jest się oprzeć frytkom z „Maka” czy też kurczakowi z KFC – sam czasami też zamawiam sobie coś małego w takich przybytkach. W większości przypadków czas od zamówienia do wręczenia posiłku w nasze ręce liczony jest w minutach – a nawet w sekundach. Jak to jest zrobione, i dlaczego tak szybko dostajemy jedzenie w nasze ręce? Na to pytanie odpowiadam poniżej.

Dlaczego fast food jest fast?

Są dwa główne powody. Jeden – siła robocza. Za posiłkami w fast foodach stoi ogromna liczba osób – kilka kasjerek, dużo kucharzy i pomocników oraz sprzątacze. Nic w tym dziwnego, że nasze zamówienie tak szybko trafia do nas, jeżeli jest obsługiwane przez kilkanaście osób na raz. Często można nawet zauważyć różne nadwyżki jedzenia przygotowywanego przez kucharzy – np. w KFC klienci często widzą, jak ich posiłki są wysuwane do pomieszczenia w którym są obsługiwani. Działa to w ten sposób, że niektóre posiłki są przygotowywane cały czas, ponieważ ciągle są na nie zamówienia. Na przykład cheeseburger czy frytki – to są najpopularniejsze rzeczy, dlatego jest ich ciągła nadwyżka. Inna sytuacja występuje wtedy, kiedy zamawiamy coś mniej popularnego. Wtedy kasjerka przesyła do kuchni informacje o naszym zamówieniu, i jest ono błyskawicznie wykonywane.
Drugi powód – składniki. Takie rzeczy w fast foodach wykonane są ze składników, które są przystosowane do tego że można je ciągle odgrzewać bez utraty smaku. Dlatego np. zamawiając cheeseburger możemy nie dostać nowego – tylko po prostu odgrzewany. Niczym się on praktycznie nie różni od nowego, poza tym że był przygotowany już kiedyś i teraz po prostu odgrzany. Kwestionować też można to, że takie składniki mogą być dla nas szkodliwe – ale w małych ilościach nie powinny one nam zaszkodzić.

Published by

6 thoughts on “Dlaczego fast food jest fast?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *